alexa
Bilus | Bilgi Ustası

Doğal Kauçuk Nedir? Özellikleri ve Üretimi Nasıldır?

Yazan: bilus | Bilgi Ustası

Bu makalenin veya bir parçasının (kaynak göstererek bile olsa)
kopyalanması ve başka yerde yayınlanması kesinlikle yasaktır.

 

Kauçuk nedir neyden oluşur ?

Doğal ve sentetik kauçuk olarak ikiye ayrılır.

Doğal Kauçuk;kauçuk ağacının özsuyundan (bitki sütü) meydana gelir, buna lateks de denir.  Elastik, yapışkan ve su geçirmez özelliktedir. Kurutulduktan sonra çeşitli işlemlerden sonra ticari amaçlar için kullanılır. Tek başına veya yaygın olarak bir çok malzeme çeşidinin üretiminde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.  İzolasyon malzemelerinde, çimento yapımında, yapıştırıcı üretiminde, ayakkabı üretiminde vb. katkı maddesi olarak kullanılır.

Güney Asya (Malezya, Endonezya, Vietnam) ve güney Amerika ülkelerindeki kauçuk ağaçları bakımından çok zengindir ve en fazla kauçuk üretimi bu bölgelerde yapılır.

Kauçuk daha çok kullanım alanına vulkanizasyon işleminden geçtikten sonra sahip olmuştur. Vulkanize edilen kauçuk sertleşir ve dayanıklılığı artar. Tarihte kauçuğu vulkanize etme yöntemini ilk defa Charles Goodyear kullanmıştır.

Vulkanizasyon: Kauçuk malzemesine kükürt eklenerek sertleştirilmesi, dayanıklı hale getirilmesi işlemidir. Prosesde Sıcaklık, basınç (kompresyon) önemli etkenlerdir.  Buna elastomerlerin pişirilmesi de denmektedir.

Endüstriyel kullanıma çok uygun olmayan ham kauçuk, vulkanizasyon işlemiyle çok daha faydalı özelliklere kavuşur. Örneğin;  Daha az yumuşak, yapışkan olmayan, yüksek elastikiyete sahip, sıcaklıktan daha az etkilenen, daha kuvvetli ve daha çözünmeye dayanıklı hale gelir.

Araç lastiğinin üretiminde, doğal ve sentetik kauçuk temel bileşen olarak kullanılmaktadır. Üretilen doğal kauçuğun yaklaşık %70’i otomotivde lastik imalatında kullanılır. Lastiğin sırt, yanak ve en iç kısmında kesinlikle doğal kauçuk kullanılmaz; yüksek mukavemet gereken lastik kord bezi kısmında doğal kauçuk kullanılır.

Doğal kauçuk, çok yüksek elastikiyeti sebebiyle, hortumlarda, lastiklerde, giysilerde, yazı baskı makinalarında vb. kullanılmaktadır.  Hava sızdırmazlığı sayesinde hava (pnömatik) hatlarda sızdırmazlık elemanlarında, futbol toplarında, balonlarda; Titreşim emici özelliği sayesinde, otomotivde mekanik bağlantılarda, süspansiyonda ve çok daha fazla alanda kullanılmaktadır.

Doğal kauçuk kullanım alanları: Otomotiv,  hortum, kablo, ayakkabı tabanı, konveyör bant, yapıştırıcı imalatı, sağlık ürünleri, lateks ürünler (eldivenler, emzikler, top vb.)

Doğal kauçuğun kopma dayanımı sentetik kauçuğa göre daha yüksektir.

Doğal kauçuk özellikleri:

İyi özellikleri: Oldukça dayanıklıdır, düşük deformasyona sahiptir, dinamik özellikleri iyidir, aşınmaya karşı dayanıklıdır, kolayca işlenebilir, polar sıvılara dayanıklıdır.

Kötü özellikleri: Geniş gözenek yapısına sahiptir, sıcaklığa karşı dayanıklı değildir, hidrokarbonlara karşı dayanıksızdır, havaya ve ozona dayanıksızdır, düşük esnekliğe sahiptir, fiyatı çok değişkendir.

Bu makalenin veya bir parçasının (kaynak göstererek bile olsa)
kopyalanması ve başka yerde yayınlanması kesinlikle yasaktır.

Sentetik Kauçuk Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?


Otomotivde Kullanılan Kauçuk Hortum Çeşitleri


Kauçuk Burç Takoz Conta ve Körük Çeşitleri


Lastik Nedir? İyi Lastik Nasıl Anlaşılır?


İmdat Freni Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?